Co zrobić, żeby nie mieć udaru? Jak bardzo ważny jest ruch w profilaktyce i jak powinien wyglądać? Jak postępować z osobą, która przeszła udar mózgu? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w rozmowie, którą przeprowadziłem z Joanną Tokarską, fizjoterapeutką z bogatym doświadczeniem w pracy z pacjentami po udarze.
- Kilka istotnych fragmentów z wypowiedzi gościa:
Liczba udarów w Polsce to nawet 70-90 tysięcy rocznie, czyli to jest całkiem spore miasteczko. - Żeby chcielibyśmy zwizualizować sobie o czym my mówimy, to jeśli rozejrzymy się po swojej rodzinie, swoich przyjaciołach to wyobraźmy sobie, że jeden na sześciu z nich będzie miał udar i pytanie, kto to będzie i czy to przypadkiem nie będziesz Ty.
- Praktycznie 100% pacjentów po udarze ma zbyt małą podstawową aktywność, czyli są osobami, które więcej siedzą, więcej pozostają w bezruchu niż przeciętna populacja, która i tak jest słaba.
Joanna Tokarska jest absolwentką warszawskiej AWF. Od momentu ukończenia studiów cały czas pracuje jako fizjoterapeutka w czołowych polskich placówkach zarówno terapeutycznych, jak i szkoleniowych.
Joanna Tokarska jest terapeutką metody McKenzie MDT oraz Terapeutką Medycyny Ortopedycznej OMI Global, certyfikowaną terapeutką Saebo.
Jest absolwentką kursów metody PNF, zakończonych międzynarodowym egzaminem przyznającym tytuł Terapeuty Międzynarodowego Koncepcji PNF.
Regularnie dzieli się wiedzą z zakresu neurorehabilitacji w mediach społecznościowych, podcastach oraz za pomocą kanału You Tube. Prowadzi poczytny profil w mediach społecznościowych, który nazywa się „Fizjopozytywni”.
Z Joanną rozmawiamy między innymi o:
• sposobach zapobiegania udarom mózgu
• destrukcyjnym siedzeniu
• sposobach na zwiększenie swojej aktywności ruchowej
• recepcie na ruch u osób, które przebyły udar mózgu
• roli opiekunów, rodziny i bliskich, którzy zajmują się osobami po udarze
• tym jak pomaganie może szkodzić osobom po udarze
• jaki ruch wybiera dla siebie aby zachować zdrowie i sprawność
Joanna przygotowała darmowy e-book, który zawiera wiele sprawdzonych wskazówek, przydatnych dla osób mających pod opieką osoby po udarze.
LINK DO E-BOOKA:
⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓
https://med-coach.pl/e-book/zrozumiec-udar/1
⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑
Zapraszam do oglądania kolejnych odcinków w których pojawią się specjaliści związani ze światem sportu i medycyny. Będą fizjoterapeuci, lekarze, sportowcy, trenerzy i pasjonaci wielu form ruchu.
Podcast możecie znaleźć na wielu platformach do słuchania m. in.:
⇒ Spotify: https://open.spotify.com/show/7HIoOo6…
⇒ iTunes: https://podcasts.apple.com/pl/podcast…
⇒ Android: https://subscribeonandroid.com/recept…
Strona podcastu: https://receptanaruch.pl
Blog w formie transkrypcji odcinków – https://receptanaruch.pl/blog/
Nowe odcinki będą pojawiać się w połowie każdego tygodnia czyli w każdą środę o godz. 12.00.
Zapraszam Was do słuchania, oglądania, subskrybowania i udostępniania.
#receptanaruch #joannatokarska #tomaszchomiuk #ruchtolek #fizjoterapia #fizjoterapeuta #udar #udarmózgu #ruch #aktywnoscfizyczna #sport #profilaktyka #profilaktykazdrowia #ćwiczenia #trening #exercisesismedicine