O mnie

dr n. med. Tomasz Chomiuk – twórca “Recepty na ruch”.

Kim jestem i jaki jest cel tej strony.

Jestem fizjoterapeutą, absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 12 lat zajmuję się nauczaniem fizjoterapii w WUM. Moje praca naukowa poświęcona jest głównie badaniom nad wpływem aktywności fizycznej na układ sercowo-naczyniowy. Jestem członkiem Sekcji Kardiologii Sportowej PTK oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Od ponad 15 lat jako fizjoterapeuta pomagam pacjentom oraz sportowcom w różnych problemach zdrowotnych. Współtworzę Mobilemed – największą w Polsce sieć mobilnych fizjoterapeutów.

Po co strona „Recepta na ruch”?

Ruch działa jak lek i jest to udowodnione naukowo. Napisałem wiele artykułów na ten temat, ale naukowy charakter tych publikacji sprawia, że docierają one do wąskiej grupy odbiorców (głównie fizjoterapeuci, lekarze, dietetycy). Zależy mi, przekazywaniu tej wiedzy w sposób lekki, ciekawy i przyjemny, aby korzystało z niej jak najwięcej osób. Będę zachęcał do aktywności fizycznej i pokazywał jakie efekty zdrowotne można dzięki niej osiągać. Jestem zdania, że recepta na ruch musi być przypisywana tak samo precyzyjnie jak każdy lek (musi zawierać nazwę, dawkę i częstość stosowania).

Jakie materiały możesz znaleźć na stornie:

• gotowe „recepty na ruch” –  poparte badaniami naukowymi
• wywiady z ciekawymi osobami ze świata sportu i medycyny
• recenzje wybranych form ruchu (sport, rekreacja)
• ćwiczenia i aktywności, które działają profilaktycznie
• ćwiczenia wspomagające leczenie po różnego rodzaju kontuzjach

Moje doświadczenie ze sportem i rekreacją

Ruch towarzyszy mi przez całe moje życie. Spróbowałem wielu dyscyplin sportowych i nadal lubię eksperymentować z nowymi. Najczęściej uprawiam te najbardziej popularne formy ruchu: bieganie, jazda na rowerze, trening siłowy, pływanie, narciarstwo, windsurfing, ale od czasu do czasu zdarza mi się także: popływać w kajaku, pojeździć na rolkach, pograć w tenisa, squasha lub babington. Jeśli chodzi o gry zespołowe to również te najbardziej popularne, w których używa się piłek różnej wielkości 🙂 

Poza własnymi amatorskimi doświadczeniami miałem możliwość pracować ze sportowcami wielu dyscyplin, którzy osiągali mistrzowskie wyniki na poziomie międzynarodowym.

Pracowałem jako fizjoterapeuta Polskiej Misji Olimpijskiej podczas
XII EYOF – Vorarlberg & Liechtenstein 2015, XIII EYOF – Tbilisi 2015 oraz XIV EYOF Gyor 2017.