Dr Tomasz Chomiuk – test siadania i wstawania z podłogi.

Dr Tomasz Chomiuk – test siadania i wstawania z podłogi.

Recepta na ruch
Recepta na ruch
Dr Tomasz Chomiuk - test siadania i wstawania z podłogi.
/

W tym odcinku mówię o teście siadania i wstawania z podłogi, który można wykorzystywać do oceny ryzyka śmiertelności.

W tym odcinku mówię między innymi o:

✅ testach wykorzystywanych do oceny długości życia

✅ sposobie wykonania testy siadania i wstawania z podłogi

✅ interpretacji tej próby

✅ badaniach związanych z tym testem

Dr Tomasz Chomiuk – absolwent fizjoterapii AWF i WUM, doktor nauk medycznych, specjalista fizjoterapii, Adiunkt w III Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Wydziału Lekarskiego WUM oraz członek Sekcji Kardiologii Sportowej – Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Współtwórca prywatnej placówki medycznej Mobilemed świadczącej mobilne usługi fizjoterapeutyczne na terenie całej Polski. Propagator aktywności fizycznej jako metody profilaktyki i leczenia.

🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23242910/
https://academic.oup.com/eurjpc/article/27/8/888/5924918?itm_medium=sidebar&itm_source=trendmd-widget&itm_campaign=European_Journal_of_Preventive_Cardiology&itm_content=European_Journal_of_Preventive_Cardiology_0

🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼

Treść całego odcinka:

Cześć, witam was w kolejnym odcinku podcastu Recepta na Ruch. Nazywam się Tomasz Chomiuk, jestem fizjoterapeutą i dzisiaj opowiem o teście siadania i wstawania. Zaraz bardzo szczegółowo omówię test, natomiast to jest ciekawa forma do tego, żeby określić jak zwiększa się bądź zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmiertelności, w zależności od tego, jakie wyniki otrzymamy w tym teście. Mówi się o tym, że to jest test, dzięki któremu możemy przewidywać długość życia. Takich testów znamy znacznie więcej z literatury, np. test uścisku ręki, test szybkości chodu, test stania na jednej nodze, o którym już wspominałem w podcaście. Są różne testy tzw. na długowieczność, dzięki którym możemy szacować, czy jest szansa, że będziemy żyli dłużej czy krócej.

 

Te testy określają naszą sprawność, sprawność poszczególnych układów, sprawdzają różnego rodzaju nasze zdolności motoryczne. Test siadania na podłogę i wstawania z podłogi jest jednym z takich testów, które mają za zadanie ocenić naszą sprawność. Ten test, badanie nad tym testem było wykonane w 2012 roku, na dużej grupie, ponad 2 tysiące osób wzięło udział, grupa wiekowa między 51 a 80 lat. Okazało się, że osoby, które miały niższe wyniki w tym teście, miały zwiększone 7 krotnie ryzyko śmiertelności w kolejnych 6 latach od wykonania tego testu. Tak wyszło z tych badań, to była grupa wiekowa powyżej 50 roku życia, ale są też badania, które pokazują na innych grupach wiekowych jak się kształtuje zdolność do wykonania tego testu.

 

Jest badanie z 2020 roku, gdzie od 16 do 98 roku życia były podzielone na poszczególne grupy wiekowe osoby i pokazano jak w poszczególnych grupach wiekowych osoby radzą sobie z wykonaniem tego testu. Ten test jest bardzo szybki i prosty do wykonania, tak jak ten odcinek będzie szybki. Ten test ocenia nam różnego rodzaju nasze zdolności motoryczne, bo żeby go wykonać, to musimy mieć dobrą elastyczność, dobry zakres ruchomości, dobrą koordynację, równowagę, siłę mięśni kończyn dolnych i tułowia, ale też układ sercowo-naczyniowy też musi sobie dobrze radzić.

 

Ten test wykonuje się w ten sposób, że z pozycji stojącej, gdzie nogi mamy mniej więcej ustawione na szerokość bioder, następnie krzyżujemy nogi i bez użycia rąk siadamy na podłodze. Z tej pozycji analogicznie wstajemy, nie używając rąk dlatego, że każde użycie przy przejściu z pozycji stojącej do siedzącej na podłodze, podpieranie się ręką, łokciem, kolanem, za to jest odejmowany punkt, tak samo jak odejmowane jest pół punktu za to, jeśli nastąpi zachwianie równowagi. W tym teście można uzyskać maksymalnie 10 punktów, czyli tak naprawdę 5 punktów za przejście z pozycji stojącej do siedzącej na podłodze, bez użycia rąk, a następnie 5 punktów za przejście z pozycji siedzącej na podłodze, do pozycji stojącej.

 

Oczywiście te 10 punktów to jest maksymalnie, 0 punktów, kiedy ktoś nie jest w stanie wykonać tego testu. Są osoby, które są po kontuzji, czy mają zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu biodrowego, kolanowego, które nie będą z tego względu, że ich układ mięśniowo-szkieletowy nie pozwala na wykonanie testu, to ten test nie będzie przydatny, bo można mieć super sprawność fizyczną, a gdzieś ograniczenia w obrębie układu ruchu, które nie pozwolą na wykonanie testu. Oczywiście on nie do wszystkich ma zastosowanie, ale wiele osób może spróbować wykonać ten test, zobaczyć jak sobie radzi. Jak wygląda jego sprawność ogólna.

 

Zaletą testu jest to, że nie trzeba sprzętu zaawansowanego, ani wiele miejsca, żeby go wykonać, bo test wykonuje się na powierzchni 2×2 metra, z opisu tego testu jest to określone. Powierzchnia do wykonywania testu nie może być śliska, antypoślizgowa powierzchnia, test wykonuje się na boso i oczywiście ubranie też musi pozwolić na swobodne wykonywanie ruchów. Bardzo szybki i prosty test, dzięki któremu możemy szacować ryzyko śmiertelności, szczególnie w późniejszych grupach wiekowych, to jest jeden z wielu testów szybkich, prostych do wykonania, może nie dla każdego się będzie nadawał, ale jest to jedna z wielu form oceny sprawności.

 

Zachęcam do tego, żeby samodzielnie spróbować wykonać ten test. Ja próbowałem, za pierwszym razem mi się nie udało. W teście jest określone, że można wykonać wiele prób i liczy się najlepsza próba. Za pierwszym razem nie każdemu może się udać, badania pokazują, że pierwszego testu nie powinniśmy brać pod uwagę, bo kolejna próba będzie zawierała tzw. efekt uczenia się i zawsze będzie trochę lepsza, niezależnie czy to będzie test ściskania, dynamometru, test chodu czy to będzie test stania na jednej nodze. Druga próba będzie lepsza, także nie przejmujcie się, jeśli za pierwszym razem nie wyjdzie wam wykonanie testu, spróbujcie kilka razy, na pewno zobaczycie, że można inaczej ułożyć ciało, ułożyć inaczej nogi i może się uda wykonać ten test bez używania pomocy ręki, nogi i test sprawnie wam pójdzie.

 

Można go zrobić w domu, w klubie fitness, gdziekolwiek jesteście, żeby zobaczyć jak wygląda wasza sprawność. To jest bardzo szybki test do zrobienia i też sam byłem ciekawy czy uda mi się go łatwo zrobić. Po drugiej, trzeciej próbie już nie miałem problemu z wykonaniem testu, także zachęcam was do sprawdzenia. Przypominam – podcast jest w co drugą środę o godzinie 12:00, także do usłyszenia, do zobaczenia. Jak chcecie, możecie oczywiście komentować, odpowiadam na komentarze, więc jeśli chcecie, to dodajcie komentarz i będziemy mogli podyskutować na ten temat. Dzięki, cześć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *