Ćwiczenia wzmacniające kości w studiu Osteostrong z użyciem urządzeń Spectrum.

Pokaz sesji treningowej 💪 na wzmocnienie kości 🦴 z użyciem urządzeń Spectrum wykorzystywanych w studiu

Osteostrong Warszawa.
W 10 odcinku podcastu rozmawialiśmy z Aleksandrem Świątkiem o recepcie na mocne kości:
https://receptanaruch.pl/podcast/aleksander-swiatek-recepta-na-mocne-kosci-2/

Teraz czas na pokazanie jak to działa w praktyce 💪
Opis sesji treningowej
👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Każda sesja trwa około 15 minut, czyli bardzo krótko. Nie musimy się szczególnie przygotowywać do tego i przebierać, możemy przyjść w normalnym stroju w którym jesteśmy, jedyna rzecz jaka nas interesuje to płaskie obuwie.
➡ Cała sesja zaczyna się od rozgrzewki na platformie wibracyjnej, tam minuta-dwie spędzamy na prostych ćwiczeniach żeby pobudzić układ nerwowy. Wibracje mają bardzo korzystny wpływ na układ kostno-szkieletowy.
Dalej mamy sekwencję przechodzenia przez kolejne maszyny.
➡Pierwsza maszyna tzw. Upper Growth Trigger będzie odpowiadała za wzrost gęstości kości i za pracę w obrębie kończyn górnych i klatki piersiowej. Tutaj będziemy się skupiali na nacisku, ćwiczenie, które wykonujemy to ćwiczenie oporowe izometryczne, my wytwarzamy nacisk na dwa uchwyty, które są w urządzeniu i jest izometria czyli brak zmiany długości mięśnia. Ustawiamy osobę ćwiczącą w optymalnych dla niego warunkach, ustawienia kątowe, ustawienia ciała muszą być jak najlepsze, żeby mógł w 100% wykorzystać możliwości swojego ciała. Siłą mięśni generujemy nacisk na oś długą kości. Im mięśnie są silniejsze, tym większy nacisk, czyli im mniej mięśnie potrafią wygenerować nacisk rzędu kilkakrotności masy ciała, tym nasz kościec jest bardziej odporny i tym stymulujemy bardziej proces osteogenezy.
Na każdym urządzeniu mamy pewne wartości, które chcemy osiągnąć i w których trzeba zostać przez dłuższą chwilę. Na podstawie badań przykładowo na pierwszej maszynie chcemy osiągnąć minimum 2,5 krotność masy naszego ciała, to będzie odpowiedni bodziec do stymulacji naszego kośćca, czyli osteogenezy. Takie ćwiczenie powtarzamy 2-3 razy, chodzi nam o to, żeby ostatni ruch trwał około 10 sekund przy wykorzystaniu submaksymalnej siły, jaką jesteśmy w stanie wygenerować. Nie ma ruchu, nie ma dynamiki, jest to dość statyczne ćwiczenie przez to jest bezpieczne.
➡Po wykonaniu 3 ćwiczeń przechodzimy na kolejną maszynę, która się nazywa Lower Growth Trigger, czyli będziemy dbać o kończyny dolne i obręcz miedniczną. Analogicznie samo ćwiczenie jest zbliżone, tylko tym razem oddziałujemy na kości długie kończyny dolnej.
➡Po tym ćwiczeniu przechodzimy na tzw. Core Growth Trigger, dbamy o to, co w naszym środowisku jest rzadko ćwiczone, czyli core, centrum, gorset mięśniowy, który pozwala nam być stabilnym, nie tracić równowagi, zabezpieczać kręgosłup w odcinku lędźwiowym przed przeciążeniami, na tym się skupimy, na danym ćwiczeniu.
➡Po wykonaniu tego ćwiczenia przechodzimy do ostatniej maszyny. Ostatnie urządzenie to tzw. maszyna posturalna, której zadaniem jest obciążyć całe ciało i doprowadzić do większej stymulacji układu nerwowego. My tak naprawdę stymulujemy nasz układ nerwowy przez te ćwiczenia, po to żeby on odczuł, że jest zmiana środowiska, inny bodziec, więc muszę się zaadaptować. Ten naturalny proces adaptacji przychodzi z czasem. Po wykonaniu 4 ćwiczeń na urządzeniach przechodzimy jeszcze raz do platformy wibracyjnej w celu zmobilizowania ciała, żeby bardziej je rozciągnąć, zwiększyć zakres ruchu i wyciszyć. Taka cała sesja trwa około 15 minut, przychodzimy raz w tygodniu. Okres odpowiedzi organizmu na bodziec jest w okolicach 7 dni, tym bardziej, że osoby starsze muszą mieć odpoczynek między takimi ćwiczeniami, ponieważ ich metabolizm jest wolniejszy niż osób młodych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *