Dawid Fajer – trenuj gdzie chcesz z TRX.

Dawid Fajer – trenuj gdzie chcesz z TRX.

Recepta na ruch
Recepta na ruch
Dawid Fajer - trenuj gdzie chcesz z TRX.
/

Trening w podwieszeniu z użyciem taśm TRX znają już chyba wszyscy. System TRX daje możliwość trenowania w dowolnym miejscu, w domu, lesie czy nawet łodzi podwodnej. O treningu z wykorzystaniem taśm TRX w tym odcinku podcastu rozmawiam Dawidem Fajerem. Dawid jest Master Trenerem TRX ale zajmuję się wieloma sportami, między innymi wspinaczką wysokogórską, narciarstwem biegowym, nartorolkami, biathlonem letnim, sportami walki, treningiem funkcjonalnym i elementami crossfitu.

Dawid Fajer- szkoleniowiec, trener, były żołnierz i sportowiec. Ukończył wiele szkoleń trenerskich przygotowania fizycznego sportowców wielu czołowych grup sportu wyczynowego, oraz liderów zarządzania w sporcie m.in. we Francji, Niemczech, Holandii, Izraelu i USA, w tym elitarne szkolenie (Athletes Performance, EXOS). Dawid poza pracą ze sportowcami współpracuje także z wojskowymi elitarnymi jednostkami specjalnymi i pilotami bojowymi, wdrażając programy przygotowania motorycznego i specjalistycznego.

Z Dawidem rozmawiamy między innymi o :

✅jego doświadczeniu trenerskim

✅powstaniu metody treningowej z wykorzystaniem taśm TRX

✅zaletach treningu z TRX i korzyściach zdrowotnych jakie daje

✅wszechstronności TRX w treningu i rehabilitacji

✅rodzajach ćwiczeń jakie można zastosować z użyciem taśm

✅tym jaka jest jego recepta na ruch

 

Treść całej rozmowy:

T – Tomasz Chomiuk

D – Dawid Fajer

T: Cześć, witam was w kolejnym odcinku Recepty na Ruch. Dzisiaj moim gościem jest Dawid Fajer.

D: Miło mi, dzień dobry, witam państwa.

T: Dawid jest trenerem TRX, Master Trener TRX. Dość specyficzny przyrząd, ale zanim dojdziemy do tego to powiedz proszę, jakimi formami aktywności się zajmujesz, dość intensywnie trenujesz, wiem to, bo znamy się już jakiś czas. Co trenujesz?

D: Jestem trenerem personalnym, u siebie w studiu prowadzę klientów, ale osobiście sam zajmuję się wieloma rzeczami, między innymi wspinanie wysokogórskie, narciarstwo biegowe, nartorolki czyli biathlon letni, sporty walki, trening funkcjonalny, elementy crossfitu i przede wszystkim program, który jest związany z programem TRX.

T: Kiedy to się zaczęło? Kiedy znalazłeś informacje, że można tak trenować? Jak to powstało? Znam historię jak do tego doszło, jak powstał patent, że można trenować w dowolnym miejscu, wykorzystując tylko ciężar własnego ciała i ustawienie ciała względem taśm. Jak to powstało?

D: TRXa poznałem na jednym ze szkoleń instruktorskich w 2006 roku. To było szkolenie, na którym żołnierze amerykańscy przyjechali z TRX i używali go do treningu poza naszymi wspólnymi zjazdami instruktorskimi. Tak go poznałem, nie było czasu, żeby porozmawiać z nimi skąd, jak i dlaczego. Bardzo mnie to zainteresowało, szukałem trochę w sieci, troszeczkę filmów się pokazywało, ale w dalszym ciągu to było za mało, żeby powiedzieć dokładnie czym jest sam program TRX. Zacząłem trenować sam na niewielu ćwiczeniach, ale brakowało mi biblioteki ćwiczeń, jak tego użyć dokładniej. Tak się złożyło, że moja koleżanka, która była na szkoleniu właśnie też instruktorskim międzynarodowym za granicą, przyjechała do Polski z takiego szkolenia i opowiedziała mi całą historię skąd, dlaczego, jak. Poszukiwałem tej wiedzy, bo bardzo mnie to zainteresowało i poszedłem za tym ciosem. Pojechałem na szkolenie międzynarodowe za granicę, zrobiłem kurs podstawowy, to dało mi pewną bazę, gamę treningu i ćwiczeń, sensu tego, jak używać TRX dla samego siebie. Później starałem się, żeby zostać master trenerem, czyli szkoleniowcem TRX na Polskę, bo tak się złożyło, że Amerykanie poszukiwali i chcieli zbudować kadrę instruktorską w Europie. W 2011 roku byłem pełno uprawnionym instruktorem, szkoleniowcem TRX na Polskę, zaczęła się droga nie tylko treningu własnego, ale też trenowania innych.

T: Wspomniałeś o tym, że dowiedziałeś się od żołnierzy amerykańskich.

D: U nich to zobaczyłem, a później poznałem szefa, twórcę TRX Randy’ego Hetricka. TRX powstał w armii amerykańskiej, tak naprawdę pierwsze jego elementy, czyli prototyp TRX był wymyślony na łodzi podwodnej podczas misji wojskowej. Później zaczęło to się bardzo mocno rozwijać, powstał TRX, który jest teraz po mojej lewej stronie, w takiej formie, jak jest dzisiaj.

T: Wiem, że trenujesz żołnierzy, jednostki specjalne. Najpierw było trenowanie z żołnierzami czy TRX i później trenowanie żołnierzy, jak to było u ciebie?

D: Przede wszystkim u mnie historia była tak związana z tym, że musiałem się sam bardzo mocno wyszkolić i wnieść wiedzę na taki poziom, żeby mieć możliwość przekazania w pełnej krasie tego materiału do szkolenia oficjalnego żołnierzy. Tak się złożyło, że udało mi się go wprowadzić w Polsce do jednej z jednostek specjalnych, mam nadzieję, że ten program do dzisiejszego dnia jest bardzo mocno wykorzystywany w szkoleniach żołnierzy. To było moje marzenie, przeniesienie rynku amerykańskiego, gdzie u nich w armii TRX jest absolutnie szeroko stosowany, Rangers, Marines, Air Forces. Chciałem na naszym rynku tej części zawodowej też tę wiedzę przekazać i udało się. Duże zainteresowanie jest wśród tej części zawodowej.

T: Szerokie zastosowanie nie tylko dla żołnierzy, ja w rehabilitacji wykorzystuję ten przyrząd, przede wszystkim dlatego, że jest mały, można go wszędzie zabrać i praktycznie wszędzie można go użyć, czy to w domu, w lesie, gdziekolwiek. Pracując na co dzień z kim trenujesz używając tych taśm?

D: Przede wszystkim TRX służy do treningu różnych leveli i typów zaawansowania wielu ludzi. Przekrój trenujących jest bardzo szeroki, od osób początkujących po właśnie zawodowców, niekoniecznie żołnierzy, bo oczywiście to też są sportowcy wyczynowi. Od podstawowego levelu po level zaawansowany. U mnie praktycznie to też się dzieje, u siebie w studiu trenuję osoby, które są osobami początkującymi, ale też mam kontakt ze sportowcami wyczynowymi różnych dyscyplin, gdzie wplatamy na ich poziom program TRX.

T: Jest to metoda bardzo popularna na świecie, tutaj w Polsce pojawiła się jak ty zaczynałeś, byłeś jedną z pierwszych osób zaczynających.

D: Tak naprawdę to zaczęło się w momencie, kiedy my już zaczynaliśmy szkolić instruktorów u nas w Polsce, to był rok 2011, od tego momentu TRX u nas był szeroko stosowany w sposób profesjonalny. Od 2011 przez kadrę instruktorską, którą teraz mamy, 3 osobową w Polsce, rozwijamy go wśród wielu osób, przede wszystkim to są instruktorzy, ale też część osób do nas trafia, są to nasi klienci, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje, chcą wiedzieć więcej na temat TRX, żeby być lepszym na naszych zajęciach.

T: Teraz nie ma klubów, w których nie znajdziemy tych taśm. U mnie w domu też wisi, czasami go używam. Jest wykorzystywany u osób młodszych i starszych, o różnym poziomie zaawansowania. Tak jak powiedziałem, ja go również wykorzystuję w rehabilitacji. Miałeś kontuzję, gdzie znaleźliśmy protokół ćwiczeń konkretnie pod tę kontuzję i część ćwiczeń wykonywałeś z użyciem taśm. Jakie zalety widzisz oprócz tych, które wymieniłem? To, że to jest łatwe i proste narzędzie, które można wszędzie zabrać, ja nawet na wakacje zabierałem, jadąc nad morze, wiedziałem, że nie będę tam miał sprzętu, to mogłem go wykorzystywać.

D: Przede wszystkim chciałem opowiedzieć o haśle, które wymyślił Randy Hetrick, czyli twórca TRX, pierwsza nazwa pod samą nazwą TRX było fitness anywhere, czyli trenuj wszędzie, tam gdzie możesz. To jest jego pierwsza duża zaleta i cecha. Tam gdzie jest mało miejsca, nie masz sprzętu, możesz użyć tego przyrządu. Jeśli masz wiedzę odpowiednią możesz wytrenować całe swoje ciało na różnych zakresach, na różnych levelach i o różnych celach treningowych. Przede wszystkim to jest trening funkcjonalny, budujemy całe ciało. Pracujemy wielopłaszczyznowo, nazywamy to treningiem 3D, czyli w 3 płaszczyznach ruchu i to wykorzystujemy w naszym treningu na co dzień. Pobudzenie wielu partii mięśniowych w jednym czasie, kolejny cel. Różne levele, czyli w jednym czasie mogę postawić 3 zawodników o różnych levelach i w jednym czasie będziemy prowadzić ich trening na TRX, o małych modyfikacjach jeśli chodzi o levele. Bardzo wszechstronny, jedną z głównych cech jest u sportowców zawodowych, że możemy go używać jako całego programu w okresie startowym. To jest kluczowe, wielu moich kolegów trenerów z którymi współpracuję, którzy byli u mnie na szkoleniu potwierdzają, że to świetnie działa na pracę poza daną dyscypliną jako trening wspomagający w okresie startowym.

T: Czyli trening uzupełniający. Z różnymi sportowcami masz do czynienia, również z żołnierzami. W jakich sportach można wykorzystać ten trening jako formę uzupełniającą, z jakimi osobami najczęściej wykorzystujesz? Przy jakich sportach widzisz, że to ma duże znaczenie?

D: To są wszystkie sporty ‘żywe’, tam gdzie jest mega ruch. Takie grupy sportowe jak tenisiści, golfiści, hokeiści, ludzie związani ze sportami walki, akrobaci, pływacy, biathloniści, rugbyści, szerokie zastosowanie. Tam gdzie jest potrzebny mocny CORE, dynamika ruchu, konkret w twoim ciele, tam się przyda i sprawdza się TRX.

T: Wspomniałeś o sztukach walki, wiem, że się wywodzisz ze sportów walki, czyli jakie sporty walki? Trenujesz czy trenowałeś osoby?

D: Oczywiście trenuję w dalszym ciągu i jestem instruktorem zawodników chociażby MMA, boksu, muay tai. Na całym świecie jest mocno wykorzystywany ten program do szkolenia też tej grupy sportowców, zważywszy na pracę skrętową, na mocny CORE, połączenie całego łańcucha kinetycznego, konkretów jeśli chodzi o uderzenie, kopnięcie, wypchnięcie.

T: Jakbyś mógł obrazowo opowiedzieć – jakie ćwiczenia zazwyczaj, takie podstawowe, bo oczywiście do ćwiczeń można wprowadzać wiele modyfikacji i jest to tak urozmaicone, że tylko wyobraźnia nas ogranicza ile ćwiczeń możemy zrobić przy pomocy tego sprzętu. Takie podstawowe ćwiczenia na czym polegają? Opowiedzmy jak wyglądają.

D: W bibliotece ćwiczeń mamy około 700 ćwiczeń na TRX, oczywiście to około 350 ćwiczeń z modyfikacją, ale to i tak jest bardzo dużo, biblioteka ćwiczeń jest bardzo szeroka. Zbudowany obecny trening jest na ruchach fundamentalnych człowieka, na tym bazujemy, tu jest nasz kamień węgielny jeśli chodzi o podejście do samego programu. Kluczowymi ćwiczeniami, które używamy to ćwiczenie przyciągania, wypychania, przysiadów, lounge, zginaczy, zawiasu i podstawa to plank. Na tych ćwiczeniach bazujemy, w naszej piramidzie ćwiczeń plank, hinge i pull są podstawowymi pozycjami żeby rozwijać na dalsze elementy, na ruch fundamentalny jak lounge, squaty itd.

T: Pewnie nie każdy zrozumiał co powiedziałeś – przysiady, wypychanie tak jak do pompki powiedzmy, podciąganie…

D: Przysiady, wypychanie, wykroki, przyciąganie bardzo ważne i plank, czyli deska.

T: Tych ćwiczeń jest masa. Pamiętam jak kupowałem swój sprzęt to tam była książeczka i było w niej kilkanaście podstawowych ćwiczeń, później łatwo można było je modyfikować, dopracować w zależności od tego, czy uchwyt mamy na suficie, czy w ścianie, czy zaczepiamy go o drzwi czy o gałąź na drzewie. W tej chwili wiem, że sprzęt jest sprzedawany razem z aplikacją, ona pozwala sięgnąć do biblioteki ćwiczeń i tych ćwiczeń jest kilkaset, pewnie co jakiś czas ktoś dodaje, w sieci jest tego dużo. Też trzeba z tym uważać, nie wszędzie prezentacja ćwiczeń może być odpowiednia, bo różne osoby zamieszczają takie materiały w sieci.

D: Dlatego ta aplikacja jest początkiem poprawnym wykorzystywania TRX, na której później podstawie możemy zbudować bardzo poważny trening przy bazie początkowych ćwiczeń, technicznych wykonania ich, to jest podstawą.

T: Dużo jest fajnych zastosowań, ale ten sprzęt też ma pewne ograniczenia, rozmawialiśmy o tym, że do pewnego momentu jesteśmy w stanie poprawiać siłę mięśniową przy wykorzystaniu TRX czy nawet budować masę mięśniową, to szczególnie dla osób, które nie są aktywne fizycznie i mają duży potencjał do tego. Po pewnym czasie nasz organizm się zaadaptuje do ciężaru własnego ciała i już nie przeskoczymy, będziemy musieli użyć zewnętrznego obciążenia, dodatkowego bodźca, żeby zbudować siłę mięśniową. Jest sporo badań naukowych, które pokazują jakie efekty można osiągnąć, to będzie zależało od tego z jaką intensywnością będziemy ćwiczyć, czy to będzie trening nastawiony na formę aerobową czy siłową.

D: Między innymi tu się pojawia też wytrzymałość siłowa. Bardzo ważną cechą, która jest w treningu TRX to jest trening balansu. Od osób początkujących, od moich kolegów trenerów po zawodników z którymi trenujemy, ten balans jest bardzo potrzebny i wykorzystywany w każdym elemencie życia codziennego. Spotykając się z wieloma zawodowcami kiedy wchodzimy na trening TRX to wydaje się to banalne, łatwe, 2 proste taśmy, niektórzy nie dowierzają, że mają takie problemy w momencie, kiedy jest wykorzystywany balans, kiedy jest potrzeba złapania konkretnej równowagi w danym ćwiczeniu i to jest fajne, bo to nam pokazuje, gdzie musimy się dokształcić i rozwijać, żeby być lepszym na co dzień w naszym życiu osobistym i w sporcie.

T: Szczególnie jeśli to dla kogoś jest nowy przyrząd i nie ma z nim doświadczenia to wtedy wychodzą braki, gdzie jeszcze brakuje stabilizacji..

D: Mięśnie szkieletowe to jest podstawa. Mięśnie głębokie, to też czytałeś w badaniach, że bardzo mocno pobudzamy, rozbudzamy, budujemy. Wielu sportowców i normalnych ludzi, którzy zajmują się treningiem fit dla siebie, żeby być zdrowym tego potrzebuje i TRX właśnie to nam daje.

T: Są różne imprezy, nie wiem czy są zawody z TRX?

D: Nie, zawodów nie mamy, natomiast wykorzystujemy go w różnego typu eventach sportowych, fitnessowych i bawimy się treningiem TRX, który bardzo fajnie wpływa na uczestników.

T: Forma grupowa też jest ciekawa.

D: Teamwork, to też jest dla nas bardzo ważne. To jest coś, co jest wyniesione przez mojego szefa z armii, praca zespołowa. To wszystko ma swój sens.

T: Też pewnie trochę funu jest, jak jest grupa.

D: Tak, grupa się nakręca, jest super team spirit, to jest najważniejsze, to bardzo fajnie działa.

T: Widziałem, że nawet na zewnątrz organizowałeś takie zajęcia. Na osiedlu mogli wszyscy przyjść.

D: Tak, mieliśmy ramę i było kilkadziesiąt osób na treningu w jednym czasie. Oczywiście kiedy możemy trenować na zewnątrz przy bardzo ładnej pogodzie co więcej nam potrzeba, mamy wszystko.

T: Rozumiem, że w formie grupowej to raczej się idzie w kierunku siłowo-wytrzymałościowym?

D: Siłowo-wytrzymałościowym oczywiście, program też musi być dostosowany dla takiej grupy, gdzie mamy kilkadziesiąt czy kilkaset osób – brałem udział też w takich eventach organizowanych przez TRX, gdzie mieliśmy na sali około pół tysiąca osób, proszę sobie wyobrazić ile było stanowisk, trenowaliśmy w zespołach, w dużych grupach, więc było niesamowicie – program musi być tak dobrany, żeby różne levele zgrać w jednym czasie, to też ma znaczenie. Tego uczy program TRX, edukacja instruktorów, jak zrobić żeby to wszystko miało sens i żeby był super fun.

T: Wrócę do tego, jakie efekty można osiągnąć. Przed każdym spotkaniem, jak się spotykam z osobą, która zajmuje się daną formą to staram się znaleźć informacje w bazach medycznych, co pokazuje jakie efekty można osiągnąć. Z takich kilku, które pamiętam to na pewno poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego, można ćwiczyć w formie aerobowej. Był oceniany trening 8 tygodniowy, 60 minut trwała pojedyncza sesja, musiało to być w formie wytrzymałościowo-siłowej. Po 8 tygodniach się okazało, że oprócz poprawy wydolności był spadek ciśnienia krwi skurczowego i rozkurczowego i to takie główne aspekty. Obwód talii się zmniejszył i zawartość tkanki tłuszczowej. Każdy trening wytrzymałościowy jeśli będzie systematyczny, o odpowiedniej intensywności, tam ta intensywność nie była taka duża bo to było około 60% maksymalnego obciążenia, jak sobie popatrzymy w subiektywnej skali oceny wysiłku. To było jedno z badań, widziałem też badanie, że poprawia się postawa ciała.

D: Absolutnie, mięśnie posturalne. U wielu moich podopiecznych i wielu kolegów zauważyliśmy poprawę postury. Nawet dzisiaj miałem klienta gdzie mówiliśmy, że jego marzenie to byłaby poprawa postury, żeby był bardziej wyprostowany bo akurat stres mu się usadowił w okolicy pleców. U wielu swoich klientów zauważyłem, że po kilku miesiącach treningów sylwetka jest mega wyprostowana, ludzie są bardziej otwarci, dzięki temu są też uśmiechnięci, lepiej się czują, to jest dla nas najważniejsze. Mięśnie posturalne to jeden z głównych punktów, jaki nam daje trening na TRX, gdzie poprawiamy naszą sylwetkę. A to przecież w życiu codziennym jak i też sportowym wiadomo, jest dla nas bardzo ważne. Szczególnie jak prowadzimy tryb siedzący, napięcia mięśniowe, odcinek szyjny, plecy itd. Chociaż też wiemy, że wielu sportowców sylwetkę ma w sposób poprawny zbudowaną, więc musimy od nowa nad tym popracować, żeby to odbudować.

T: Dodając jeszcze inne wyniki badań – poprawia siłę mięśniową. U osób, które nie ćwiczą czy niesystematycznie ćwiczą tam jest łatwiej, bo nie są zaadaptowane do bodźca, więc możemy poprawić siłę. Okazało się, że nie zwiększa się masa mięśniowa istotnie.

D: Dla wielu sportowców to może mieć znaczenie, tym bardziej w okresie startowym.

T: To też pewnie zależy od tego, jakie ćwiczenia będą wykonywane, bo można sobie naprawdę obciążyć. Można z bardzo wysokim ułożeniem nóg oraz rękami ułożonymi nisko, wtedy jeśli robię ćwiczenie podobne do pompki, to pewnie do pewnego momentu sam u siebie – jeśli nie ćwiczę systematycznie, z dużym ciężarem – to pewnie bym poprawił tę masę mięśniową. To zależy od tego, jak dostosujemy te ćwiczenia.

D: Do naszych potrzeb, do momentu z którego wychodzimy, gdzie jesteśmy, na jakim poziomie. Trzeba to wszystko dostosować, ten moment wyjściowy, żeby też nie przedobrzyć z tym. Nawet i z tym treningiem można przedobrzyć, zawsze na szkoleniach mówimy, żeby uważać ze względu chociażby na wszystkie pozycje planka, gdzie mamy planka w podwieszeniu, dla osoby mało wytrenowanej o tych mięśniach prostych, skośnych brzucha, gdzie kręgosłup nie jest dobrze obudowany mięśniami szkieletowymi, żeby też uważać z czasem, dbać o poprawność wykonywanych ćwiczeń bo można sobie bardzo mocno uszkodzić odcinek lędźwiowy, tutaj trzeba na to zwrócić uwagę.

T: Uszkodzić może nie, ale przeciążyć, wywołać ból tak. Podejdźmy praktycznie do tematu. Trenujesz dużo sportów, sztuki walki i narty biegowe, nartorolki, czy często zdarza ci się zabierać sprzęt, trenować u siebie? Masz swoje studio gdzie jest dużo sprzętu, możesz wybierać z czym chcesz trenować. Niektórzy mają tylko TRX, a ja to u ciebie wygląda w codziennym treningu? Często korzystasz z TRX?

D: Jeśli chodzi o moje przygotowanie do tych wielu elementów, które teraz wymieniłeś, czyli dyscyplin które uprawiam, między innymi też wspinanie itd. 50% przygotowania motorycznego do tych wszystkich dyscyplin jest to właśnie program TRX. Teraz wychodzę z budowania siły maksymalnej, przesiadłem się na program TRX Force, czyli troszkę wyższy level niż ten pierwszy. Bardzo fajnie się na tym czuję, odciążony organizm ale w dalszym ciągu prowadzę się na cel. Zauważyłem, że to pomaga w wielu elementach, nie tylko mi ale wszystkim, którzy zajmują się sportami zaawansowanymi, jak chociażby nartorolki czy wspinanie, skitouring teraz bardzo popularny. Jednym z takich punktów bardzo ważnym, to przez trening TRX chronimy się przed kontuzjami gdzie wiadomo, początki nauki jeśli chodzi o różnego typu bardzo zaawansowane sporty są bardzo wymagające.

T: O tym jeszcze nie powiedzieliśmy, do czego można używać. Na pewno trening siłowo-wytrzymałościowy, wytrzymałościowy i nawet trochę do siłowego możemy wykorzystać, do rozciągania się, do rozgrzewki, to też jest fajne, że jest tak szerokie i uniwersalne zastosowanie.

D: Może to być program stosowany przed treningowo, przygotowanie ciała do treningu. Może być stosowane jako forma wyciszenia czyli cool down, rozciąganie. Dla TRX od kilku lat mamy opracowany program mobility TRX, to świetnie się łączy z innymi programami, których używają trenerzy i ludzie na co dzień. Mobility, rozciąganie, jako oddzielny program do przygotowania można też go stosować.

T: Biorę taśmy jak mam jakiegoś pacjenta, który nie ma sprzętu w domu, gdziekolwiek mogę to zaczepić u niego w domu, nie trzeba przewiercać ścian żeby mieć haczyk, na którym karabińczyk zaczepię, tylko mogę to o drzwi, balustradę, gdziekolwiek zaczepić. Wykorzystuję TRX nawet z osobami starszymi, po operacjach ortopedycznych, gdzie wiem że ten sprzęt jest bezpieczny, pacjent pracuje z obciążeniem własnego ciała, jest do tego w miarę zaadaptowany. Jeśli wiem jak odpowiednio ustawić ciało tak, żeby to nie było za duże obciążenie, to dla mnie jest to świetny przyrząd stosowany w rehabilitacji. Tak jak miałeś kontuzję, to też go wykorzystywałeś.

D: Wielu moich kolegów rehabilitantów jak i też ty używa właśnie programu TRX do swojej pracy codziennej z pacjentami. Podczas treningu z pacjentem po różnych urazach masz nad tym kontrolę. Nawet osoba trenująca wie, do którego momentu może się posunąć i łatwo jest z niego wyjść, gdzie z innymi przyrządami może to być trudniejsze, zależy też jakie to są urazy i z czego wychodzisz.

T: Jeszcze jedno pytanie, mamy Receptę na Ruch, powiedz mi jaka jest twoja recepta?

D: Troszkę to rozwinę, co jest receptą na dobry stan zdrowia – między innymi odpowiedni ruch. Jeden z naukowców 2 lata temu powiedział bardzo ciekawą rzecz, to był profesor, który zajmował się nauką o ciele i o człowieku, gdzie padło pytanie z sali „co jest jego receptą na zdrowie”. Powiedział w bardzo prosty sposób „pomimo moich tytułów i tego, co wam dziś przedstawiłem w sposób bardzo naukowy na podstawie naszych badań itd. powiem wam bardzo krótko – receptą na zdrowie jest w trzech rzeczach najważniejszych, zróżnicowana dieta, sen i zróżnicowany nie intensywny ruch”. To jest recepta na zdrowie i ruch powinien być też w ten sposób stosowany, żeby był umiarkowany, ale częsty. Myślę, że to zamknie nam całość. Ruch umiarkowany daje nam to zdrowie, że można się na co dzień cieszyć super zdrowiem.

T: Systematyczny ruch, żeby to nie było rwane, że od czasu do czasu intensywnie.

D: On to właśnie podkreślił, umiarkowany i systematyczny ruch. Wszyscy byli w szoku bo spodziewali się czegoś innego, ale taka jest prawda, nie tylko ja, ale ty też to potwierdzisz na podstawie swojego doświadczenia, że to nam daje zdrowie i sprawność.

T: Przez to, że cały czas ruch ma być w ciągu naszego dnia codziennie, to daje nam możliwość, że nawet jak będziemy mieli 60-70 lat to będziemy dalej sprawni i będziemy mogli korzystać dalej z życia.

D: Niech to będzie naszym celem, żeby być sprawnym na długo, a nie sprawnym na chwilę, na krótko. Myślę, że w tym kierunku trzeba pójść.

T: Zależy też kto ile ma lat, my już troszeczkę mamy i tutaj inaczej myśli osoba 25 letnia a inaczej 30, 40 i 50 letnia.

D: Kwitując to pytanie, umiarkowany, systematyczny ruch jest receptą na zdrowie.

T: Myślę, że teraz to już czas na to, żebyśmy skończyli część podcastową i pokazali na filmiku na youtube kilka ciekawych ćwiczeń z taśmami. Dziękuję ci bardzo za rozmowę, teraz pokażemy  ćwiczenia. Przypominam, że kolejne odcinki Recepty na Ruch będą się pojawiały w środę o godzinie 12:00, zapraszam do oglądania, komentowania, pokazywania swoich doświadczeń z różnego rodzaju sprzętem i taśmami. Dziękuję i do zobaczenia.

D: Do zobaczenia, dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *