Trening w podwieszeniu z użyciem taśm TRX znają już chyba wszyscy. System TRX daje możliwość trenowania w dowolnym miejscu, w domu, lesie czy nawet łodzi podwodnej. O treningu z wykorzystaniem taśm TRX w tym odcinku podcastu rozmawiam Dawidem Fajerem.
Seks to ruch a ruch to lek, ale to nie jedyny powód dla którego wpływa na nasze zdrowie. Temat aktywności seksualnej jest dość złożony a zarazem bardzo interesujący, bo nie chodzi w nim tylko o wymiar fizyczny.
Karol Szapel daje recepty pozwalające na minimalizację ryzyka urazów w sporcie. W podcaście usłyszycie także o diagnostyce sportowej, siłach generowanych w trakcie różnych form ruchu, o treningu i fizjoterapii.
Biegający Ortopeda czyli Dr Paweł Walasek odpowiada na pytania nurtujące nie tylko biegaczy ale również osoby, które z wielu powodów boją się podejmować różnych aktywności sportowych.
Jeśli myślisz, że Twój trening jest głównym spalaczem kalorii to uważaj, bo prawdopodobnie się mylisz. Duże znaczenie w bilansie energetycznym może mieć tzw. NEAT (non-exercise activity thermogenesis) czyli termogeneza niewynikająca z ćwiczeń.
Jaka jest recepta na ruch u osób, które mają problem z kręgosłupem? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ale wspólnie z Elą Furman podpowiadamy co zrobić aby mieć zdrowy i sprawny kręgosłup.
Trening siłowy powinien być wypisywany na receptę w wielu przypadkach. W tym odcinku można usłyszeć dlaczego trening siłowy jest tak ważny i jak właściwie się do niego zabrać.
Kornel Pęksa daje swoją „Receptę na ruch”, która zawiera nie tylko podpowiedzi dotyczące treningu siłowego, ale również informacje związane z postawą ciała, jego mobilnością, stabilizacją, zależnościami anatomicznymi i pozostałymi elementami wpływającymi na zdrowie fizyczne.
CrossFit to specjalnie opracowany program treningowy, którego zadaniem jest poprawa ogólnej sprawności fizycznej dzięki zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń wytrzymałościowo-siłowych.
W tym odcinku rozmawiam z prof. nadzw. dr n. med. Michałem Dwornikiem, fizjoterapeutą, osteopatą i zawodnikiem CrossFit.
Chcesz mieć mocne kości? W tym odcinku dajemy receptę na ruch, która poprawia wytrzymałość tkanki kostnej. Co powinny robić dzieci i jaki trening stosować w późnym wieku aby wzmocnić kości? O tym wszystkim usłyszysz w rozmowie z Aleksandrem Świątkiem – fizjoterapeutą Osteostrong.
Rozwój fizyczny dziecka to temat rozmowy jaką miałem przyjemność przeprowadzić z trenerem przygotowania motorycznego i fizjoterapeutą – dr Remigiuszem Rzepką.
Z rozmowy dowiecie się jak wygląda „recepta na ruch” u dzieci, jaka ilość i jakie formy tego ruchu są najlepsze dla zdrowego rozwoju fizycznego dzieci od wieku przedszkolnego do licealnego.
W tym odcinku podcastu usłyszycie też o tym jak najlepiej pokierować dziecko, które marzy o karierze sportowej.
W tym odcinku o sporcie i cukrzycy rozmawiam z Michałem Jelińskim, który w swojej dyscyplinie zdobył wszystko co najlepsze – mistrzostwo olimpijskie, czterokrotnie został Mistrzem Świata i nie pozwolił aby cukrzyca mu w tym przeszkodziła.
Rozmowa z Bartoszem Niedaszkowskim fizjoterapeutą i instruktorem jogi, który na bazie swojej wiedzy i doświadczenia stworzył specyficzne podejście do leczenia ruchem o nazwie – Yoga Medica.
Co zrobić, żeby nie mieć udaru? Jak bardzo ważny jest ruch w profilaktyce i jak powinien wyglądać? Jak postępować z osobą, która przeszła udar mózgu? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w rozmowie, którą przeprowadziłem z Joanną Tokarską, fizjoterapeutką z bogatym doświadczeniem w pracy z pacjentami po udarze.
Jest wiele chorób, których się boimy ale są sposoby na to, żeby znacząco obniżyć ryzyko ich wystąpienia.
Dlatego zachęcam Was do wysłuchania rozmowy z dr Pawłem Koczkodajem na temat profilaktyki nowotworów.
W tym odcinku poświęconym bieganiu rozmawiam z Aleksandrą Kłak – fizjoterapeutką, która zajmuje się leczeniem, prewencją kontuzji sportowych oraz analizą i poprawą techniki biegu.